Програма “Стань успішним у Широківській громаді” відкриває перед молоддю нові можливості у здобутті професії

Стань успішним у Широківській громаді!

У кожної дитини настає момент, коли вона має прийняти доросле рішення. Рішення, від якого залежить подальше життя, а саме – обрати майбутню професію. Нерідко від людини, для якої університетські роки вже позаду, можна почути: «Я помилився зі спеціалізацією». Аби школярі йшли правильним шляхом та не жалкували за даремно втраченими роками у виші, Широківська громада впровадила для свого населення Програму профорієнтації та розвитку компетенцій.

Профорієнтація: що і навіщо?

Профорієнтація школярів є дуже важливим та потрібним впровадженням в учбових закладах. Ця програма не лише ознайомлює молодь із розмаїттям сучасних професій, а ще й визначає, якими навичками володіє дитина та в індивідуальному порядку допомагає їх розвивати.   

Часто буває,  що старшокласники помилково обирають, так би мовити, «модні» факультети. А все через те, що сучасний школяр нічого не знає про інші професії, серед яких, можливо, є саме та, яка стала б його покликанням. Тому профорієнтація націлена на те, щоб діти  ще під час навчання у школі зрозуміли, ким вони хочуть працювати.

На фотомайстер-класи для випускників Лукашівського НВК від Запорізької Хортицької академії

Програма «Стань успішним у громаді»: як вона працює?

Анкетування, що провели у школах громади, показало – молодь погано орієнтується у професіях, школярі більше схиляються до думки батьків у виборі спеціальності та майже не знають, чого вони хочуть насправді. Тому першочерговою справою було виправлення цієї проблеми. За минулий рік проведено 11 екскурсій на різні підприємства. Широківська громада підготувала тренерів-професіоналів, які знають, як визначити схильності, навички дитини, побачити свої здібності та потенціал та допомогти визначитись зі спеціальністю (також запрошуються спеціалісти ззовні). Учні мають змогу відвідувати різні тренінги, факультативи, квести, майстер-класи, дні відкритих дверей у закладах освіти. Протягом року навчалися фінансової грамотності та комунікативним навичкам, а сьогодні у школах факультативно навчають іноземним мовам, «Робототехніки», з 15 березня в усіх школах будуть уроки проектного менеджменту.

Майстер-класи, цікаві гості, тренінги, факультативи, екскурсії – і це все стосується не тільки профорієнтації, а й розвитку соціальних навичок. Дітей знайомлять з навичками критичного мислення, ораторського мистецтва, вчать лідерству, командній роботі та як поводити себе в  різних ситуаціях.

У 2019 році відділ освіти Широківської громади розробив нову систему. Відтепер для школярів кожного місяця організовують 2 виїзди на виробництва, підприємства та фірми. В березні плануються екскурсії до підприємств «ЕЛТІЗ» та «Агрофірму «Славутич», що знаходяться на території громади. Також діти відвідають кавову фабрику «ISLA» в Запоріжжі та виробництво ТМ «Пан Круасан».

Крім того, громада уклала договори про співпрацю із Запорізькою обласною дитячою бібліотекою «Юний читач», Хортицькою національною навчально-реабілітаційною академією, Запорізьким обласним центром зайнятості та Запорізьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти. Також Широківська громада співпрацює з різними громадськими організаціями та залучає експертів з розвитку різних компетенцій.

А ще у фейсбуці є сторінка «Стань успішним у громаді. Широківська ОТГ», яку створено для ефективної комунікації зі школярами, їхніми батьками та вчителями. Там ви зможете знайти анонси навчальних подій, звіти з різних заходів, цікаву та корисну інформацію про професії, розвиток та багато іншого. Долучайтеся!

На фото – профорієнтаційний захід “Випускник-2019” для учнів 11 класів в Запорізькому обласному центрі зайнятості

Що стало приводом для нововведення?

 «Програма  «Стань успішним в Громаді»  була створена під час відвідування курсу «Менеджер змін» від проекту GIZ, де навчали як якісно вносити зміни у життя населення. Цікаво те, що система розвитку життєво важливих компетенцій, впровадження неформальної освіти почала діяти в Широківській громаді  раніше, ніж з’явився Закон про освіту, який затвердив такий підхід для всіх закладів країни,- розповідає Ольга Ставицька, заступниця голови Широківської громади. – До думки про зміни, а потім і до рішучих дій призвели, по-перше, життєвий досвід – мало хто з підлітків закінчує школу з чітким уявленням про свою майбутню професію, які є навчальні заклади, які є тренінги і он-лайн курси. В школі діти набувають в основному знань з предметів за програмою. А хто навчить дитину бути свідомим громадянином, правильно робити вибір, бути фінансово грамотним, підприємливим, вміти працювати в команді і доводити свою думку? Соціальні навички не менше важливі, ніж знання.  По-друге, нестача кваліфікованих кадрів в громаді. Ми створили всі можливості в громаді, щоб діти спробували себе в усіх ролях. Хочеш розвивати громаду і спробувати себе в якості депутата чи політика – долучайся до Молодіжної ради, або бери участь у конкурсі  і спробуй побути  головою громади , начальником відділу освіти чи прес-секретарем; бери участь у волонтерському русі і визначись, чи подобається тобі соціальна робота і т.д. Маємо надію, що після навчання в коледжах та ВНЗ наша молодь захоче повернутись працювати і жити в громаді, бо і голова громади, і всі ми хочемо створити всі умови для комфортного життя тут».

Приклад успіху

На фото – Тетяна Настич

«Анкетування, тренінги, екскурсії показали мені, чим хочу займатися у подальшому, а чим – ні. Я зрозуміла, які професії не викликають мого інтересу, а яке ремесло стане справою життя. Незважаючи на те, у яку область поїду на навчання, я все одно повернуся до Широківської громади, бо мені тут дуже подобається!», – запевняє Тетяна Настич, учениця 11 класу Петропільського опорного ЗЗСО.

На фотоІгор Стріжко

Ігор Стріжко, одинадцятикласник Володимирівського ЗЗСО «Успіх», поділився своїми думками: «Завдяки анкетам я для себе зрозумів, що маю здібності до економіки та іноземних мов. Ця перевірка мені дійсно допомогла. Тепер я планую вступати на спеціальність «Міжнародна економіка». Тож ця Програма точно необхідна. Адже я – молодий громадянин цього Світу,  в мене є певний потенціал і певні перспективи. А завдяки роботі громади я спробував свої сили у різних сферах діяльності, і тепер точно визначився з улюбленою справою!»

Прогнози розвитку

На фотоОльга Шахова, Тетяна Антоненко, Людмила Носенко та Ольга Ставицька

Ольга Ставицька розповіла, що Програма «Стань успішним у Широківській громаді» буде розвиватися і далі. Координує всі профорієнтаційні поїздки, факультативи і тренінги в громаді головна спеціалістка відділу освіти Тетяна Антоненко, яка  успішно ( наряду з головною спеціалісткою Ольгою Шаховою та директоркою Відраднівського ЗЗСО Людмилою Носенко) пройшла навчання з профорієнтації. «Вони вже провели серію навчань з психологами і завучами по виховній роботі для того, щоб разом дбати про розвиток наших дітей. Працюємо разом з психологами над тим, щоб дітям допомогти зняти стрес перед екзаменами – навчити емоційному інтелекту. То якщо є ідеї, пропозиції – звертайтесь до відділу освіти за телефоном (061) 286-21-24», – запрошує Ольга Ставицька.

Анна Лащонова